Gyakori kérdések
1. Mikor kerülhet sor pártfogó felügyeletre?
Pártfogó felügyelet elrendelésére kerül sor minden esetben, ha fiatalkorúként (14-18 év között) követte el a bűncselekményt, és:
- felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték
- próbára bocsátották
- a vádemelést elhalasztották
- javítóintézetből ideiglenesen elbocsátottak
- feltételes szabadságra bocsátották
- jóvátételi munka elrendelése mellett pártfogó felügyeletét is elrendelték
2013. július1-től, a büntethetőségi életkor leszállítása miatt, a 12. életévüket betöltött, súlyos bűncselekményt elkövető (rablás, kifosztás, testi sértés, emberölés) fiatalokkal szemben is büntetőeljárás indul, melynek végén büntetés szabható ki.
A pártfogó felügyelet időtartama 1-5 évig terjedhet.
A felügyelet alatt a pártfogó ellenőriz, és egyúttal támogatja annak érdekében, hogy a jövőben ne kövessen el újabb bűncselekményt.
A pártfogó felügyelet elején a felügyelő felhívást küld lakcímére, melyben meghatározza, hogy mikor és hol jelenjen meg. A találkozásra hivatalos iratait hozza magával!
Az első találkozás alkalmával jegyzőkönyvi tájékoztatást kap az elvárásokról, kötelezettségekről. Ha még nem töltötte be 18. életévét, első alkalommal lehetőség szerint szülővel/gyámmal jelenjen meg.
A kötelezettségek maguk az általános magatartási szabályok, melyek a következők:
- köteles rendszeresen – meghatározott időben, gyakorisággal – kapcsolatot tartani a pártfogó felügyelővel, beszámolni életkörülményeiről, az esetleges változásokról
- köteles tanulni, vagy munkát vállalni
- köteles lakó- illetve tartózkodási helyét megadni, illetve annak változásáról tájékoztatást adni.
Természetesen semmilyen újabb bűncselekményt nem követhet el!
|
||||