Gyakori kérdések
2. Mi történik az együttműködés során?
Az első találkozás alkalmával a pártfogó felügyelőnek már valószínűleg rendelkezésére áll információ Önről, amennyiben készült környezettanulmány, illetve pártfogó felügyelői vélemény ügyében. Közösen átbeszélik, hogy az eltelt idő alatt milyen változások történtek az életében, körülményeiben.
A pártfogó felügyelő a pártfogás idejére pártfogási tervet készít az Önnel való közös egyeztetés alapján, amely segít abban, hogy, amennyiben szükséges változást sikerüljön előidézni viselkedésében, körülményeiben.
A tervben rövid és hosszú távú célokat határoznak meg. Rögzítik, hogy kinek mi a feladata, és számba veszik, hogy kik azok a személyek vagy intézmények, akik céljai elérésében segítségül lehetnek (család, iskola, munkaügyi központ, szociális munkás stb).
Az általános magatartási szabályok mellett az ügyész vagy a bíró a pártfogó felügyelői vélemény ajánlását figyelembe véve külön magatartási szabályokat is előírhat.
A külön magatartási szabály a büntetése „személyre szabottságára” szolgál, kifejezetten az Ön büntetésének egyéniesítésére találták ki. Ez a fajta szabály, általában szorosan illeszkedik az elkövetett bűncselekményhez. Egy példával megvilágítva: az, aki padokat rongál, falat fest be- az valamilyen építő, helyreállító jellegű munkával (pl. tisztítsa meg a falat, fesse le a padot) tegye jóvá a tettét.
Fontos tudnia, hogy a külön magatartási szabály célja, az Ön felelősségvállalásának erősítése, a gyakorlatban segít szembenézni tettei következményével.
A programok alatt a pártfogó felügyelővel is tartania kell a kapcsolatot, aki segít a külön magatartási szabály megszervezésében és lebonyolításában és az elért változásokat is nyomon követi.
Amennyiben kötelezettségeit (általános és külön magatartási szabályok) nem, vagy részben teljesíti a pártfogó felügyelőnek tájékoztatási, jelzési kötelezettsége van az ügyészség, illetve a bíróság felé. Az ügyészség vagy bíróság súlyosabb módon elmarasztalhatja.
A pártfogó felügyelő a felügyelet végén értékeli a változást, visszajelez az elrendelőnek. Beszámol, hogy a kitűzött célok megvalósultak vagy sem, történt-e ismételt bűnelkövetés.
|
||||